Jak to jest z tymi kasami on-line? | iPOS

Jak to jest z tymi kasami on-line?

Kasy on-line a kasoterminale
*przed lekturą tekstu zachęcamy do zapoznania się ze słowniczkiem, który znajduje się na dole strony

 

Wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie kas on-line, które mają automatycznie przesyłać informacje do repozytorium Ministerstwa Finansów. Z początkiem lipca 2018 w życie wejdzie rozporządzenie techniczne dotyczące warunków, jakie muszą spełniać kasy rejestrujące nowego typu. Dokument skierowany jest głównie do producentów urządzeń – określa, w jaki sposób powinny być skonstruowane kasy on-line i pozwala na rozpoczęcie procesu ich homologacji w GUM. Dopiero po uzyskaniu homologacji dany model kasy może trafić do sprzedaży.

Kto i od kiedy musi korzystać z kas on-line?

Tę kwestię będzie precyzować Rządowy projekt “Ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach”, który wciąż przechodzi proces legislacyjny. Dopóki dokument nie wejdzie w życie, nie ma stuprocentowej pewności, kogo i w jakim czasie obejmie wymiana.

Nie wszyscy przedsiębiorcy będą musieli kupić urządzenia on-line od razu. Obowiązek ten obejmować będzie stopniowo kolejne sektory. Jednak w przypadku branż zobligowanych do stosowania kas nowego typu, wymianie będą podlegać WSZYSTKIE aktualnie dostępne na rynku modele kas rejestrujących, w tym także te z oznaczeniami „on-line rady”.

Kasy “on-line ready” gotowe na… ponowną wymianę!

Kasy “gotowe na on-line”, nie różnią się od standardowych modeli kas ani w zakresie funkcji, ani konstrukcji, choć często bywają kilkaset złotych droższe. Nie spełniają też warunków określonych w najnowszym rozporządzeniu technicznym, gdyż są homologowane wg poprzednich przepisów. Zatem posiadaczy kas “gotowych na on-line” czeka kolejna wymiana urządzenia lub długotrwała modernizacja, które wiążą się z kolejnymi opłatami. Co prawda, na zakup nowych urządzeń on-line będzie przysługiwał zwrot części kosztów, jednak nie będzie można go odliczyć ani od modernizacji, ani od zwiększonej ceny wcześniej zakupionej kasy “ready”.

Pytani o kasy on-line odpowiadaliśmy, że takie jeszcze nie istnieją, ponieważ w życie nie weszły przepisy dotyczące ich konstruowania i homologowania. Do tematu podchodziliśmy uczciwie, nie narażając klientów na dodatkowe koszty, poprzez tworzenie sztucznych ofert. Wypracowaliśmy jednak rozwiązanie, które pozwoli posiadaczom kasoterminali w łatwy i niedrogi sposób dostosować się do nowych przepisów.

Masz kasoterminal? Nie musisz się martwić

W kasoterminalach homologacji podlega dolna część urządzenia – drukarka fiskalna i to ona będzie wymieniana na wersję spełniającą warunki rozporządzenia. Przedsiębiorcy daje to szereg korzyści.

Wymiana przebiegnie praktycznie niezauważalnie dla pracy sklepu. Nie będzie trzeba wstrzymywać sprzedaży, zabierać urządzenia na kilka tygodni do modernizacji. Serwisant zjawi się w punkcie, odłączy terminal płatniczy od dolnej części kasoterminala, następnie zamontuje go w wersji urządzenia fiskalnego spełniającego wymogi rozporządzenia dotyczącego “kas on-line”. Nowe urządzenie zostanie zafiskalizowane i… gotowe!

Najważniejsze z punktu widzenia prowadzenia biznesu są dane, raporty, bazy towarowe i system sprzedaży, nie zapis w pamięci fiskalnej. W kasoterminalach analizy sprzedażowe i bazy towarowe utrzymywane są w iPOS web i systemie sprzedaży, które nie będą podlegały wymianie. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie historii transakcji oraz na pracę na dotychczasowej aplikacji sprzedażowej. Inaczej będzie w przypadku kas fiskalnych. Niezależnie od tego czy przejście na “on-line” będzie się wiązało z “modernizacją” czy zakupem nowego urządzenia fiskalnego, przedsiębiorca dostanie kasę zupełnie “wyczyszczoną” z danych, a jej funkcjonalności mogą być zupełnie inne.

Koszt wymiany części fiskalnej na nową, będzie się kwalifikował do zapowiadanego odliczenia z Urzędu Skarbowego. Ministerstwo Finansów na zakup urządzeń on-line przewiduje dla przedsiębiorców ulgę w wysokości 700 zł. Odliczenie nie będzie obowiązywać w przypadku “modernizacji kas on-line ready”.

Zmiana na miarę rewolucji fiskalnej

Kasy fiskalne powstały w ubiegłym wieku i od tamtego czasu ich funkcjonalność niewiele się poszerzyła. W dobie smartfonów i internetu przeżytkiem są urządzenia, które nie potrafią wysłać prostego raportu sprzedażowego do właściciela. Wiemy, że zmiany są kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców. Jednak liczymy, że będą one okazją do wyparcia z rynku kas, które kojarzą się tylko z przykrym obowiązkiem. “Nowe” to szansa na zaprezentowanie rozwiązań opartych o nowoczesne technologie, które będą przede wszystkim użyteczne dla właścicieli biznesów. Zawsze powtarzamy, że urządzenia do rejestracji sprzedaży mają w pierwszej kolejności służyć przedsiębiorcom, którzy na nich pracują i za nie płacą.

SŁOWNICZEK

homologacja – proces dopuszczenia urządzenia fiskalnego do sprzedaży dokonywany na podstawie obowiązujących przepisów. Certyfikacji dokonuje Główny Urząd Miar

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące – rozporządzenie techniczne określające konstrukcję kas on-line. Dokument umożliwia producentom rozpoczęcie procesu homologacji w Głównym Urzędzie Miar. Dokument dostępny jest tutaj

kasoterminal – urządzenie fiskalne, aplikacja sprzedażowa i terminal w jednym. Kasoterminal jest zintegrowany z systemem iPOS web, który służy do zdalnego zarządzania asortymentem, cennikami i magazynem oraz dostarcza raportów ze sprzedaży w czasie rzeczywistym

kasy on-line – kasy rejestrujące nowego typu, które mają przesyłać informacje do Centralnego Repozytorium Kas

kasy “on-line ready”, kasy “gotowe na on-line” (nie mylić z kasami on-line) – oferta kas fiskalnych, z oznaczeniem “on-line ready”. Są to zwykłe urządzenia fiskalne, często sprzedawane kilkaset złotych drożej niż takie same modele bez oznaczenia “on-line ready”. Kasy te nie spełniają warunków rozporządzenia technicznego dotyczącego urządzeń fiskalnych nowego typu. Wyższa cena ma być nadpłatą na poczet modernizacji/dostosowania urządzenia do nowych przepisów.

Terminal za darmo
close slider
Chcesz kupić kasoterminal z dofinansowaniem w ramach Programu Polska Bezgotówkowa?
Zostaw kontakt, oddzwonimy!

 


Administratorem danych osobowych Użytkownika jest iPOS S.A. z siedzibą w Warszawie, e-mail: pomoc@ipos.pl. Dane osobowe przetwarzane są wyłącznie w celu przedstawienia oferty produktów iPOS (podstawa przetwarzania danych to niezbędność do przedstawienia Użytkownikowi oferty) oraz – w przypadku zaznaczenia stosownej zgody – w celu marketingu towarów i usług Administratora oraz przesyłania newslettera (podstawa to zgoda Użytkownika). Dane Użytkownika będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do przedstawienia oferty lub do czasu cofnięcia zgody, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby przedstawić ofertę lub otrzymywać informacje handlowe. Użytkownik ma prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Użytkownik ma prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie.