Wraz z nadejściem lipca obniżone zostają stawki VAT m.in. na:
- wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%,
- pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia z 8% na 5%,
- cytrusy i inne owoce tropikalne, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów z 8% na 5%,
- zupy, buliony, żywność homogenizowaną z 8% do 5%,
- musztardę, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%,
- produkty dla niemowląt i dzieci z 8% do 5%,
- książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) z 23% na 5%
- artykuły higieniczne z 8% do 5%.
Ustawa przewiduje także, że od 1.07.2020 podwyższone zostają stawki VAT m.in. na:
- drewno opałowe z 8% do 23%,
- lód do celów spożywczych z 8% do 23%,
- niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma) z 5% do 8%
- skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. ostrygi, małże, ośmiornice, homary itp.) oraz kawior z 5% i 8% na 23%
Szczegóły na temat nowej matrycy VAT znajdują się tutaj: https://www.podatki.gov.pl/vat/abc-vat/matryca-stawek-vat/
Z czym wiąże się zmiana matryce stawek VAT?
Dotychczasowe stawki VAT przysparzały problemów interpretacyjnych - mieliśmy np. 3 stawki VAT na pączki (o wartości podatku decydował m.in termin ważności do spożycia). Nowelizacja przepisów została wprowadzona po to, aby ustandaryzować stawki na podobne produkty. Jednak, jak zwykle w przypadku nowych regulacji prawnych, cała odpowiedzialność za sprzedaż towarów we właściwych stawkach spada na przedsiębiorców, zwłaszcza na tych, którzy są zobligowani do fiskalizacji sprzedaży. Nowe stawki będzie trzeba bowiem ustawić w urządzeniach fiskalnych. W przypadku nowoczesnych rozwiązań fiskalnych pozwalających na zdalne zarządzanie, zmiana będzie szybka i łatwa do wykonania. Nieco bardziej uciążliwie odczują ją właściciele zwykłych kas fiskalnych.
Jak zmienić stawki VAT w kasie fiskalnej?
Kasy fiskalne, również te zwane kasami online są urządzeniami archaicznymi, których konstrukcja i sposób działania odbiega od standardów projektowania elektroniki użytkowej XXI wieku. Choć w dzisiejszym świecie niemal wszystko da się załatwić zdalnie, posiadacz zwykłej kasy fiskalnej, musi uzbroić się w cierpliwość, bo niestety nie zmieni stawek VAT na odległość. Aby dokonać jakichkolwiek zmian w bazie towarowej kasy należy udać się do punktu sprzedaży i rozpocząć mozolny proces. Procedura staje się szczególnie uciążliwa i czasochłonna, kiedy przedsiębiorca korzysta z kilku lub kilkunastu urządzeń fiskalnych - operacji trzeba dokonać na każdym urządzeniu osobno. Zmiany stawek może wykonać również serwisant, który opiekuje się kasą fiskalną, jednak w czasie wysokiego zapotrzebowania na tego typu usługi, dostępność specjalistów od kas może być ograniczona, a termin wizyty odległy. Interwencja technika oznacza także dodatkowe koszty. Konstrukcja kas sprawia, że modyfikacja tak prostej rzeczy jak stawka VAT jest po prostu niewygodna.
Jak zmienić stawki VAT w kasoterminalu?
Użytkownicy kasoterminali mogą odetchnąć z ulgą. Urządzenia iPOS, to sprzęt inteligentny, w pełni online, zaprojektowany tak, aby umożliwić zarządzanie wszystkimi niezbędnymi parametrami zdalnie. Zmiana stawki podatku w narzędziu iPOS jest bardzo prosta. Przedsiębiorca bez problemu wykona ją samodzielnie, w wybranym miejscu i czasie, bez potrzeby instalowania oprogramowania czy wizyty w sklepie. Wystarczy zalogować się do iPOS web i uaktualnić stawki VAT, wygodnie z poziomu dowolnego komputera z dostępem do internetu. Można to zrobić, wybierając jeden z poniższych sposobów.
Szybka, ręczna zmiana
Wybierz z listy produkt, który wymaga uaktualnienia. W polu “stawka VAT” zmień wartość podatku na aktualną, a następnie zapisz zmiany. Ta opcja sprawdzi się u użytkowników, którzy mają niewielką bazę asortymentową.
Sprawny import
Jeśli masz dużą bazę produktów, możesz skorzystać z opcji importu. Wystarczy pobrać z iPOS web dotychczasową listę towarów i w pliku zmienić stawki, które podlegają aktualizacji. Zapisany plik z nowymi wartościami podatku wystarczy zaimportować do bazy korzystając z opcji aktualizacji.
Jeszcze tylko mały krok...
Dane w iPOS web zostały zmienione ręcznie lub poprzez import? Teraz pozostaje jedynie wykonać synchronizację produktów na kasoterminalu. Może to zrobić np. kasjer, który aktualnie znajduje się w punkcie sprzedaży. Wszystko gotowe! Prawda, że to proste? :)