Płatności kartowe w biznesie sezonowym. Czy warto?

14.12.2020-4 min.

Wraz z wiosną do życia budzi się przyroda oraz… biznesy sezonowe. Majówka oficjalnie otwiera sezon turystyczny, a na straganach zaczynają pojawiać się świeże owoce i warzywa. Mimo wiosennej aury lokalni, sezonowi przedsiębiorcy nie mają łatwego życia.

Na większość z nich jest nałożony obowiązek rejestrowania sprzedaży na urządzeniu fiskalnym. Wiąże się to z jednorazowym kosztem zakupu kasy lub drukarki fiskalnej.  Zorientowani przedsiębiorcy wiedzą również, jak na wzrost obrotów wpływa posiadanie terminala płatniczego. Jednak pomimo świadomości, że klienci coraz chętniej regulują należności kartą właściciele biznesów wciąż z dystansem podchodzą do ich akceptowania. Dlaczego?

Terminal bez urlopu

Dzierżawa terminala płatniczego wiąże się z długoterminową umową, zawieraną najczęściej na 24 miesiące. Sezonowe biznesy zarabiają na siebie jedynie kilka miesięcy w roku, najczęściej wiosną i latem. Dzierżawy terminala nie da się “zawiesić”, więc właścicielom pozostaje płacić za usługę, z której nie korzystają od jesieni aż po wczesną wiosnę, czyli wtedy kiedy interes jest zamknięty.

Z drugiej jednak strony turyści chętnie regulują należność kartą płatniczą, ponieważ noszenie przy sobie gotówki na wakacjach nie jest komfortowe. Wszelkie raporty pokazują także, że płatności kartowe stanowią ponad 40% wszystkich transakcji. Pozbawiając klienta możliwości zapłaty kartą pozbawiamy się zysku. A o zysku właśnie muszą myśleć szczególnie ci, którzy na zarobek mogą liczyć jedynie w określonym czasie.

Jak więc wybrnąć z tej sytuacji?

Zrezygnować z płatności kartowych? A może płacić za dzierżawę terminala, nawet jeśli biznes jest okresowo zamknięty? Paradoksalnie, odpowiedź na oba pytania brzmi: nie! Na rynku istnieją już elastyczne rozwiązania, które pozwalają na uruchamianie płatności kartowych lub ich wyłączanie w dowolnym momencie w modelu “płać tylko jeśli korzystasz” Przykładem są tu kasoterminale. Decydując się na tego typu rozwiązanie przedsiębiorca otrzymuje urządzenie fiskalne i terminal płatniczy w jednym. Tym samym spełnia wymóg posiadania urządzenia fiskalnego i jednocześnie staje się posiadaczem terminala płatniczego bez konieczności dzierżawy.

Usługa akceptacji płatności bezgotówkowych dostępna jest w ramach taryfy iPOS web Standard za 29 zł/miesięcznie. W tej opłacie zawiera się również dostęp do oprogramowania udostępniającego funkcje wspierające kierowanie sezonowym punktem. Kasoterminalami można zarządzać zdalnie poprzez platformę internetową, co w przypadku rozproszonych biznesów sezonowych jest kolejnym atutem. Po sezonie urządzenia fiskalne czeka zazwyczaj kilkumiesięczny “urlop”, ponieważ firma przestaje zarabiać na jakiś czas. W przypadku kasoterminali można zawiesić usługę akceptacji płatności kartami, oczywiście bez żadnych opłat. Elastyczne podejście do uruchamiania płatności oznacza ogromną swobodę dla przedsiębiorcy, który nie musi ponosić kosztów za usługi, z których nie korzysta.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, kasoterminal staje się narzędziem, które daje możliwość kierowania biznesem w rytmie odpowiadającym specyfice prowadzonej działalności. I to pod wieloma względami… 

Podziel się

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z Polityką Prywatności, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.